fallback

ЕК: "Газпром" изпълнява задълженията си по дългосрочните договори

Газовата компания не доставя нужните за Европа допълнителни количества газ, които могат да успокоят пазарите

10:16 | 06.10.21 г. 2

Руският гигант "Газпром" изпълнява задълженията си по дългосрочните договори за доставка на природен газ на своите европейски клиенти, коментират от Европейската комисия (ЕК) по повод опасенията на някои страни от общността, че "Газпром" се възползва от своето монополно положение на пазара.

Оперативните данни на газовата компания показват, че средно на ден износът на газ към страните от ЕС в последните месеци се колебае на нива около 205-220 млн. куб. метра. От 1 октомври доставките към Украйна намаляват, но това е свързано с новото трасе, по което вече минава газът за Унгария и Хърватия - през "Турски поток".

През септември група европейски депутати поискаха Брюксел да анализира поведението на руския газов гигант и дали то не предизвиква този рязък скок на цената на суровината в Европа.

"Разгледахме това искане заедно със зам.-председателя на ЕК Маргрете Вестагер, която отговаря за конкуренцията", коментира енергийният комисар Кадри Симсон пред Ройтерс. Според анализите Русия изпълнява своите ангажименти, но не предлага допълнителни количества природен газ, от който Европа има нужда.

Русия е най-големият доставчик на природен газ за Европа с 43% от доставките за 27-те държави от ЕС през 2020 година. "Газпром" нееднократно е декларирал през последните седмици, че стриктно изпълнява записаното в договорите за доставка. Много институции, включително и Международната агенция за енергетика (МАЕ), обаче виждат намалени потоци и призоваха Москва да увеличи доставките.

Заради празните хранилища на "Газпром" в Европа се появиха и съмнения, че Русия всъщност използва газа от тях, за да изпълни своите ангажименти, но така поставя под опасност зимата, когато потреблението е пиково.

Русия очаква одобрение на газопровода "Северен поток 2" и вече започна да пълни тръбите с природен газ. Затова и анализаторите са на мнение, че поведението на "Газпром" на пазара днес цели да притисне европейските регулатори да действат по-бързо със сертификатите. Заради тези очаквания на този етап руската компания не участва в търговете, които организира Украйна за разпределение на допълнителен капацитет.

Темата за цената на газа става водеща на различни нива в Европа. Няколко държави поискаха общ отговор на ЕС за случващото се на пазара. Сред предложенията например са създаване на общ стратегически резерв от газ.

За Кадри Симсон решението на тази криза е по-бързото внедряване на зелената енергия, което ще донесе независимост от доставките. Подобно мнение изказа и Франс Тимерманс, зам.-председател на ЕК. За него, ако Зелената сделка беше факт само преди 5 години, сега ЕС нямаше да е в това положение.

Случващото се на енергийните пазари в ЕС ще бъде дискутирано и на следващия Европейски съвет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:34 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още